Svatý Martin a Martínek
Jestli máte rádi mladá vína a vypečené husy, je pro vás začátek listopadu stejně „natěšený“ jako u nás doma. Kromě oslav svatého patrona se totiž věnujeme i oslavám svátku našeho nejmenšího člena rodiny – Martínka. K vínu se ještě nedostal, ale kus zlatavé husy si užívá jako nikdo druhý. Stejně tak se rád zapojí do pečení svatomartinských rohíčků, které si dnes upečeme samozřejmě společně 😉 A protože jsem recept na jedny z nich zmiňovala již v předchozích letech, dneska se vrhneme na rohlíčky kynuté podle receptu mojí babičky.
. . .
Kynuté rohlíčky
Kynuté svatomartinské rohlíčky jsou oproti těm nekynutým malinko náročnější, a to z toho důvodu, že je musíte víc hlídat. Musíte počítat s časem navíc, při kterém vám kyne nejen těsto, ale i výsledné rohlíčkové tvary. A měli byste si dávat pozor i na dostatečné rozestupy na plechu, aby se při pečení neslepily. Rohlíčky se totiž krásně nafukují a vy si tak můžete užívat jejich měkkou a vláčnou konzistenci. Berete? 😉

. . .
Variace náplní
Někteří lidé jsou ohledně náplní svatomartinských rohlíčků značně ortodoxní. Podle tradice by měly hrát prim pouze a jen ořechy. I když mám ořechovou chuť nesmírně ráda, v případě svatomartinského pečiva nehodlám vytěsnit i ostatní náplně, se kterými si můžu při pečení vyhrát. Výbornými jsou domácí povidla, marmeláda nebo mák. Protože jsem však rohlíčky kategorizovala jako „svatomartinské“, v dnešním příspěvku se návody na další plnění nedozvíte. Už teď pro vás ale chystám příspěvek nový, ve kterém si ukážeme, jak na ty nejlepší náplně do kynutých buchet! 🙂

. . .
Recept
na cca 24 rohlíčků (2 plechy)
Těsto
- 200 – 250 ml vlažného mléka
- 1 kostka čerstvého droždí (42 g)
- 1 lžička cukru + 1 lžička mouky
- 300 g hladké mouky
- 200 g polohrubé mouky
- 1/2 lžičky soli
- 4 lžíce krystalového cukru
- trocha strouhané citronové kůry
- 1 žloutek
- 2 lžíce rumu
- 150 ml rostlinného oleje
- vanilkový extrakt
- 1 vajíčko na potření
- mletý cukr na ozdobu
Náplň
- 200 g mletých vlašských ořechů
- 150 ml mléka
- 1 lžíce rumu
- 1 lžíce medu
- 1 lžíce mletého cukru
- 1 lžička mleté skořice
Postup přípravy
NÁPLŇ
Mleté ořechy na malou chvilku opražíme na suché pánvi a ihned stáhneme z plamene.
V menším kastrůlku přivedeme mléko k varu, přidáme k němu rum, med, cukr a skořici.
K nim přidáme opražené ořechy a chvíli ještě povaříme, dokud směs nezačne houstnout.
Náplň můžeme nechat odležet na několik hodin v lednici, lépe se s ní pak pracuje při plnění rohlíčků.
Těsto
Do vlažného mléka rozdrobíme droždí, přidáme lžičku cukru a lžičku mouky z uvedeného množství. Zamícháme a na teplém místě necháme vzejít kvásek.
Mouku prosejeme a smícháme se solí. Následně do ní vlijeme kvásek. Přidáme všechny ostatní ingredience a vytvoříme hladké těsto. Jakmile se začne odlepovat od stěn mísy, můžeme jej nechat chvíli vykynout. Nebude stačit více než půl hodinka, protože finální kynutí se bude odehrávat až na plechu 😉
Rohlíčky
Z těsta válečkem vytvoříme dva velké kruhy a každý z nich rozdělíme na 12 dílů („trojúhelníků). I když se ze začátku budou zdát rohlíčky malé, na plechu bohatě nakynou.
Na širší kraj trojúhelníku navrstvíme kopeček ořechové náplně, zabalíme a smotáme jako loupáček.
Zamotané rohlíčky naskládáme na plech s dostatečnými rozestupy a necháme kynout minimálně 40 minut, dokud se rohlíčky dostatečně nenafouknou.
Ke konci kynutí předehřejeme troubu na 180 °C a rohlíčky potřeme rozšlehaným vajíčkem.
Pečeme v troubě cca 15 – 20 minut, dokud povrch těsta krásně nezezlátne.
Rohlíčky jsou nejlepší ještě za tepla jemně zaprášené moučkovým cukrem. Při pokojové teplotě ale vydrží dobré i několik dní.
Dobrou chuť a krásný svátek sv. Martina přeje
Pekařinka

One Reply to “Kynuté svatomartinské rohlíčky”