To nejlepší z Velikonoc
Velikonoce bez mazance si prostě nedokážu představit. Ve skutečnosti máslovou pochoutku děláme daleko častěji, než jen na velikonoční svátky. Pro moji rodinu mazanec představuje víkendovou snídani, svačinku do práce i odpolední mlsání ke kafi. Hlavní místo však Nadýchaný mazanec zaujímá na sváteční tabuli při oslavách jara! 🙂
. . .
Mazanec jako obláček!
Nadýchaný mazanec nenese svůj název jen pro srandu velikonočním králíčkům. Jeho těsto je totiž tak měkoučké a lehké, že jej ani jinak pojmenovat nemůžete 🙂 Na internetových diskuzích jsem často nacházela názory, že mazanec by měl být trochu tužší, aby šel dobře namazat máslem a (hlavně!!) aby nesl záruku poctivosti a netvářil se jako nafouknutý balon plný chemikálií. Já si to však nemyslím. O poctivosti našeho mazance jsem skálopevně přesvědčená 🙂 A co se týče lehké střídky – ráda si ji mažu vším, co mám ráda a co má zrovna po ruce!
Už jste někdy zkoušeli mazanec s Nutellou? Pohádka!
. . .
Máslové těsto
Co se týče těsta, Nadýchaný mazanec vám určitě připomene recept na Mazaný věnec z minulých let. V podstatě se jedná o těsto velice podobné. S tím rozdílem, že nyní tvoříme mazanec klasického tvaru a také nepřidáváme rozinky. Rozhodně stejné zůstává bohaté zasypání mandlemi, které k mazanci rozhodně patří!!
. . .
Sladká historie
Zmínky o velikonočním mazanci se v českých zemích objevují již v 15. století. Tehdy byl označován jako sladký chléb především pro velikonoční hosty a koledníky. Cukr byl v té době velice drahý, a tak tehdejší hospodyňky těsto „tunily“ především vysokoprocentní smetanou, někdy trochou medu. Ke sladké chuti přispívala sváteční bílá mouka a sladké koření (především hřebíček). Známy jsou také mazance s tvarohem, které u nás přetrvávají dodnes.
Tvar mazance býval takový, jaký jej známe dnes. Lišil se pouze ve velikosti podle zámožnosti rodiny a dostupnosti surovin. Často také hospodyňky vytvářely více malých mazanců, aby měl každý člen rodiny svou vlastní vypečenou pochoutku.
. . .
Recept
Výroba Nadýchaného mazance je velice jednoduchá. Pokud navíc vlastníte domácí pekárnu, máte úplně vystaráno! Já mazance občas dělám do formy, ale nejraději mám poctivý rustikální tvar z plechu s prasklinou ve tvaru křížku. Tak jak velí tradice! 🙂
Ingredience
- 1 kostka (necelá) čerstvého droždí
- 200 ml polotučného mléka
- 80 g cukru
- 500 g hladké mouky
- špetka soli
- citronová kůra
- 100 g změklého másla
- 2 žloutky
- trocha rumu (pokud máte rádi voňavější těsto)
- bílek na potření
- menší hrst plátkových mandlí
- mletý cukr na posypání
Postup přípravy
Do vlažného mléka rozdrobíme kostku droždí, přidáme trochu cukru a zaprášíme moukou. Na teplém místě necháme vzejít kvásek.
Mezitím do velké mísy (nebo do mísy z domácí pekárny) prosejeme mouku, přidáme do ní zbytek cukru, sůl, a citronovou kůru. Pořádně promícháme.
Následně k suché směsi přilijeme kvásek a přidáme změklé máslo, žloutky a kapku rumu.
Vypracujeme hladké kynuté těsto. V ruce, v robotu, v domácí pekárně… podle našich možností 🙂
Z těsta ihned vytvoříme bochánek a umístíme jej doprostřed plechu vyloženého pečicím papírem. Snažíme se, aby byl mazanec co nejvyšší. Při pečení má totiž občas tendenci se trochu rozplácnout.
Mazanec necháme kynout cca 3/4 hodiny. Ke konci kynutí rozehřejeme troubu na 200 °C.
Před vložením do trouby mazanec potřeme bílkem a bohatě zasypeme mandlemi. V jeho středu můžeme vyříznout i malý kříž. Činí se tak i z technického důvodu, nadýchané těsto občas samo praskne.
Mazanec pečeme prvních 15 minut na 200 °C, poté snížíme teplotu na 180 °C a dopékáme cca další půl hodinu, dokud není jeho povrch zlatavý. Vnitřek určitě otestujeme špejlí!
Po vytažení z trouby mazanec umístíme na mřížku a necháme vychladnout. Nakonec zasypeme moučkovým cukrem.
Podáváme s čerstvým máslem, marmeládou nebo jinou pomazánkou. Báječný je ale i jen tak samotný ke kafi! 🙂
Krásné přípravy na Velikonoce přeje
Pekařinka