Cuketa (i) v chlebu
Pořád máme cukety. Hodně cuket. Dokonce myslím, že bych nikoho ze svého okolí nepřekvapila, kdybych začala vyrábět cuketovou zmrzlinu. Ve svých kreativních chutích jsem se však (prozatím) držela více při zemi a do našeho letního jídelníčku zařadila cuketu právě v podobě Cuketového chlebíku s cibulkou.
Příloha i svačinka
Protože je léto, podávala jsem cuketový chlebík především jako přílohu ke grilovanému masu (a grilované cuketě 😀 ) a v pracovních dnech jsem si několik plátků vzala do kabelky jako svačinku. Díky smažené cibulce je totiž tak vláčný a chutný, že jsem ho spořádala „samotný“. Stejně jako ostatní chlebíky si jej dokážu představit k zeleninové polévce nebo dobré omáčce, mňam! 🙂
Drobečky z krajíce
Jediná a opravdu malá nevýhoda Cuketového chlebíku je jeho drobivější a měkčí konzistence. Možná právě proto jsem chlebík nazvala „chlebíkem“, který má k obyčejnému bochníku chleba o trochu dále, než jsme zvyklí. Naopak, jak jsem psala výše, se nemusíte bát o jeho neodolatelnou vláčnost a měkkost, která vydrží i několik dní.
Recept
Chlebík je vždy dobré péct ve formě. Konzistence těsta je totiž kvůli cuketě trochu řidší. Dno a boky formy vymažte tukem, aby se po upečení bochníček krásně odlepil.
Ingredience
- 1 střední cuketa (350 g)
- špetka soli
- 2 menší cibule
- 4 lžíce sádla (pro vegetariány rostlinného oleje)
- 200 ml piva
- 1 lžička cukru
- 1/2 kostky droždí (21 g)
- 300 g hladké pšeničné mouky
- 200 g žitné chlebové mouky
- 2 lžičky soli
- 1 lžička drceného kmínu
- 1 lžíce tuku na vymazání formy
Postup přípravy
Cuketu se slupkou nebo bez (jak máme rádi) nastrouháme na hrubém struhadle, zasypeme špetkou soli a necháme cca půl hodinky odstát, aby se dostatečně odvodnila.
Mezitím oloupeme cibuli a nasekáme na kostičky. Na tuku osmahneme, dokud nezačne chytat zlatavou barvu. Poté necháme zchladnout a pustíme se do přípravy kvásku.
Pivo zahřejeme na teplotu cca 30 °C, do něj přidáme lžičku cukru a rozdrobíme kvasnice. Necháme vzejít kvásek.
Mouku smícháme se solí, kmínem, vymačkanou cuketou i vzešlým kváskem.
Vypracujeme hladké těsto malinko řidší konzistence, než je klasický chleba.
Chlebovou formu vymažeme tukem a do ní rozprostřeme těsto. Není potřeba rozvalovat na desce – moc by se nám to nedařilo 🙂
Chlebík necháme kynout cca 3/4 hodiny. Ke konci kynutí předehřejeme troubu na 200 °C.
Chleba potřeme vodou a pečeme na 200 °C asi deset minut. Poté teplotu snížíme na 180 °C a dopékáme dalších 30 minut, dokud není zevnitř propečený.
Po upečení ihned vyklopíme z formy, aby se nezapařil.
Dobrou letní chuť přeje
vaše Pekařinka