Vyjídání zásob
Jelikož nás stejně, tak jako zbytek republiky, postihla nemilá karanténa, a do obchodu se vydáváme jen zřídka, namísto plánovaného veselého jarního příspěvku jsem se rozhodla publikovat něco více aktuálního. Něco, co si doma upečeme a zároveň nemusíme běhat po všech čertech a shánět suroviny.
Hned na úvod musím říct, že se určitě nemusíte bát žádné chuťové „z nouze ctnosti“, protože bábovka je sama o sobě výborná a krásně měkoučká! Můžete si k ní samozřejmě připravit nějaký ten lahodný krém, ale pokud si nechcete plýtvat mléčné výrobky z lednice, její plátek si můžete vychutnat i bez zdobení kolem. Tak jako tak můžu zaručit, že se vám v krku určitě nezadrhne 😉
. . .
Co nám dal špajz?
Kompotová bábovka je výborná proto, že ji povětšinou uděláte z toho, co vám dal špajz. Kromě vajíček, která jsou většinou uskladněná v lednici, se bábovka skládá ze surovin, které vydrží bez potřeby chladu i několik měsíců.
Naše napěchovaná spíž (a troufám si říci, že stejně tak jako ta vaše) ukrývá spoustu plechovek s ovocem, které nám zbyly ještě od Vánoc. Já se většinou potýkám s mandarinkami, protože ty tvoří základní potravinové dárky od „Mikulášů“ a dalších svátečních návštěv. Do bábovky však můžete použít jakékoli ovoce z plechovky s dostatkem šťávy.
. . .
Základem je ovocná plechovka!
Jak už jsem zmínila, ačkoli je moje bábovka plná šťavnatých mandarinek, k jejímu vytvoření můžete použít kompotované jahody, broskve, třešně… a vůbec všechno, co má formu kompotu. Moje plechovka obsahovala 175 g ovoce a asi 130 g ovocné šťávy, z toho jsem ještě malinko odebrala pro dochucení ovocného tvarohu, takže bych počítala nějakých 120 g šťávy. Po převedení do tekutého měření jsem dospěla k jednomu decilitru. Recept je tedy sestaven celkem přesně, Pokud však budete mít plechovku jinou, kompot přidáte nebo uberete podle potřeby a hlavně podle hustoty těsta.
. . .
Jak vypadá těsto?
Těsto na bábovku je nádherné! I když možná jsem až moc opojená zářivě žlutými vajíčky od mé farmářské zásobitelky a její tlupy šťastných slepic 🙂 Pokud použijete vejce ze supermarketu, těsto rozhodně nebude mít tak zářivou barvu. Mandarinky ji však dozajista doženou 🙂 Čeho si na těstě však můžete rozhodně užít, je jeho perfektně nadýchaná konzistence. Hojný počet vajíček a svěží šťáva totiž udělají těsto nadýchané a bábovku vláčnou.
. . .
Karamelová vůně
Nepolekejte se. Kompotované ovoce a jeho použití v těstě může způsobit, že bábovka na povrchu trochu ztmavne a její krusta bude mít karamelový nádech. Určitě se toho nebojte a nechte bábovku zevnitř pořádně propéct. Hnědým povrchem určitě bábovce nezpůsobíte žádnou újmu.
. . .
Trocha radosti i pro děti
Těsta na bábovku je habaděj, takže pokud máte větší bábovkovou formu, určitě se nebojte zapojit ji do procesu. Já jsem zvolila trochu menší formu s tím, že jsem využila nadýchaného těsta a upekla pár „Brumíků“ pro naše nejmenší karanténíky 🙂 „Brumíci“ se dobře pečou a také je vyndáte z formiček bez větších komplikací. Dětem navíc měkká konzistence a svěží chuť plně vyhovuje. No a vy se nemusíte stresovat, že by dezert obsahoval něco patlavého, co nevyperete 😉
. . .
Tak tedy nasadit roušky a jde se na pečení!
. . .
Recept
- 1 plechovka mandarinek (175 g ovoce a 1 dcl šťávy)
- 190 g polohrubé mouky
- 190 g hladké mouky
- 1 balíček kypřícího prášku
- špetka soli
- 1 lžička skořice
- 4 vejce
- 240 g krystalového cukru
- 1 dcl oleje
- 1 lžíce oleje a hrst strouhanky na vysypání formy
- moučkový cukr na posypání
Postup přípravy receptu
Troubu vyhřejeme na 180 °C a formu na bábovku vymažeme olejem a vysypeme strouhankou nebo hrubou moukou.
Mandarinky společně se šťávou přelijeme do vysoké misky a tyčovým mixérem rozmixujeme na řídkou hmotu.
Mouky smícháme s kypřícím práškem, lžičkou skořice a trochou soli.
Celá vajíčka vyšleháme s krystalovým cukrem do nadýchané světle žluté hmoty.
Rozmixovaný kompot a olej vmícháme do vajíčkové hmoty a postupně přimícháváme i sypkou směs. Mouku zapracováváme opatrně, pracujeme se stěrkou a těsto při míchání dostatečně nadlehčujeme, aby si zachovalo svoji nadýchanou konzistenci.
Těsto vlijeme do bábovkové formy. Pokud nám přebývá, můžeme naplnit i klasické muffinové formičky nebo zmiňované „Brumíky“.
Bábovku pečeme do doby, než je její střed propečený a povrch nahnědlý (cca 40 minut, ale i více).
Vychutnáváme pouze s lidmi, se kterými jsme v karanténě, a rozhodně nenabízíme sousedům!
😀 😀 😀
Dobrou chuť přeje
Vaše Pekařinka