„Můj Vilém peče housky“
Když nemáte doma Viléma a chcete si pošmáknout na čerstvých vypečených houskách, zbývá vám jen jedno – upéct si je na vlastní pěst. Vůni čerstvého domácího pečiva totiž nenahradí nic na světě. Zvláště, když se ten hezký podzim, o kterém jsem psala v minulém příspěvku, už docela kazí, nic nezvedne člověku náladu tak, jako kousek „teplého žvance“.
Domácí housky nejsou žádná věda. Pokud máte dobrý recept, pěkně vyhřátou domácnost, aby těsto vzešlo, a aspoň trochu motacích schopností, než se nadějete, ulamujete křehkou slupku s vláčným těstem uvnitř.
Práce samozřejmě trvá trochu déle, pokud doma máte malého houževnatého pomocníčka, který se chce účastnit veškerých příprav!
Bílé i polo/celozrnné
I když jsou housky čistě pšeničné, aby si zachovaly ráz bílého těsta, v naší verzi receptu, jsem polovinu mouky nahradila moukou celozrnnou. Housky tak nejsou úplně „tukově bílé“, jak je známe z obchodů. Navíc tmavá mouka krásně koresponduje s výběrem semínek, kterými můžete housky ozdobit. Pečivo tak vypadá krásně domácky a hlavně rustikálně. To mám ráda 🙂
„Můj muž se s těstem hmoždí…“
Kynuté těsto na housky je úplně obyčejné, tak jak jej známe z chleba nebo z buchet. Těsto na housky je však na rozdíl od toho na chleba pšeničné a jako tekutinu je lepší použít mléko. Polotučné nebo i plnotučné, pokud si odepřete trochu do kafe 🙂
Zároveň na rozdíl od chleba dáváme trochu víc kvasnic, protože nafouknuté houstičky vypadají i chutnají lépe.
Kdo motá, ten válí 😉
Nejpracnější ze všeho (tedy pro nás puntičkáře určitě) je zamotat ten správný tvar, aby byla houska po upečení rovnoměrná. Pletení housek si můžete najít na internetu i v pekařských příručkách – všude je jich dostatek a můžete si zároveň vybrat i z několika druhů. Já nejraději pletu z jednoho pramene, protože výroba je rychlá a efektní. Foto postup uvádím níže v rámci receptu a doufám, že je srozumitelný i pro začátečníky 🙂 Pokud si však netroufáte zkoušet nové výtvory, housky klidně můžete zaplést i do tvaru malých buclatých copánků a výsledný efekt bude impozantní.
Sladké nebo slané?
Věřte, že daleko větší problém než pletení je dilema, když se máte rozmyslet, s čím budete housky pojídat. Nejlepší jsou samozřejmě s čerstvým máslem. Pokud je doplníte o kousek kvalitního sýra nebo šunky, vydatná snídaně je na světě. No a pokud máte rádi sladké a zbyla vám ve spíži marmeláda, není nad čím váhat. Takže můj výsledek je, že právě proto peču housky tak malé, abych si mohla každou vychutnat s něčím jiným!
Recept
Ingredience
- 1 hrnek mléka
- 3/4 kostky čerstvého droždí
- 1 lžička cukru
- 1 a 1/2 hrnku celozrnné pšeničné mouky
- 1 a 1/2 hrnku hladké pšeničné mouky
- 1 a 1/2 lžičky soli
- 2 lžíce rozpuštěného másla
- 1 žloutek
- 1 rozšlehané vejce na potření
- 1/2 hrsti slunečnicových semínek
- 1/2 hrsti lněného semínka
- 1/4 hrsti růžové himalájské soli
- popř. kmín, mák nebo jiná semínka
Postup přípravy receptu
Hrneček mléka zahřejeme na 40 °C, do něj rozdrobíme kvasnice, přidáme lžičku cukru a necháme na teplém místě, aby vzešel kvásek.
Oba druhy mouky promícháme a přidáme sůl, máslo a žloutek.
Přilijeme kvásek a vymícháme tužší, ale hladké těsto, které necháme na teplém místě kynout cca hodinu.
Pokud jsme vlastníci domácí pekárny, všechny zmíněné ingredience vložíme do nádoby a spustíme program přípravy kynutého těsta na housky cca 1:30.
Po vykynutí těsto ještě párkrát prohněteme na podložce a rozdělíme na 16 stejných dílků.
Pokud chceme mít housky větší, klidně zmenšíme počet kousků na polovinu a pracujeme jen s osmi dílky 😉
Podle uvedeného foto návodu upleteme z každého dílku malou housku.
Bochánek rozválíme na úzký váleček. Jeho pravý konec přilepíme cca do první třetiny válečku, tím se nám vytvoří očko. Levý konec očkem provlékneme nahoře tak, aby v očku bylo stále místo. Tuto volnou spodní část trochu povytáhneme a přetočíme. Do vzniklé malé dírky seshora provlečeme zbylý konec na pravé straně. Hurá, houska je hotová! 🙂
Housky necháme ještě aspoň půl hodinky kynout na teplém místě a poté potřeme rozšlehaným vajíčkem a posypeme, čím máme rádi. Stejně tak snídáme nebo svačíme tak, jak nám nejvíce vyhovuje – na slano, na sladko, rozpečené z trouby nebo namočené v mléce? 🙂
Dobrou chuť přeje
Vaše Pekařinka