Halooo! Je tu Halloween!
Tak jako pro mě, určitě i pro všechny ostatní pekařinky je právě Halloween jednou z největších pekařských výzev! Čím překvapíme své přátele? Čím pohostíme rodinu tak, abychom se dobře najedli a samozřejmě i dobře pobavili?
Halloween mám moc ráda. Je pro mě jedním ze světlých bodů sychravého podzimu. Největší halloweenskou párty v životě jsem zažila v centru Sydney v čase, kdy se na jižní polokouli lámal horký říjen s ještě teplejším listopadem. Lidé kostýmech nebo ve sporém oděvu, proudili centrem města, zastavovali se v přeplněných barech a svým hlasitým smíchem oživovaly ulice noční metropole. Nezapomenutelný zážitek ????
. . .
Co se chystá v halloweenské kuchyni..?
V našich končinách je Halloween – vzhledem k podzimním podmínkám – spojený spíše s přátelským setkáváním u dobrého jídla a pití. Proto se, tak jako každý rok, snažím pro své přátele vymyslet něco originálního, co pobaví a hlavně zasytí. No a protože jsem velkou fanynkou báječného Tima Burtona, byl to právě Sweeney Todd, který mě inspiroval k upečení tradičních anglických „Meat pies“. Ty se samozřejmě v rukách ďábelského holiče trochu zvrhnou… 😉
Myslím, že pokud svým známým představíte koláčky z neidentifikovatelného masa, zalité proudem rudě červené šťávy, navíc obohacené o něco(?) , co vám v nečekané chvíli křupne mezi zuby… Impozantní gastronomický zážitek je zaručen! 😉
. . .
„The worst pies in London…“
Masové koláčky nejsou v základu nijak složité. Recept jsem koncipovala tak, abychom mohli pracovat z lehko dostupných a předpřipravených surovin jako je například listové těsto nebo mleté maso. Veškerou další energii potom v klidu můžeme věnovat své vlastní kreativitě. Té se obzvlášť v době Halloweenu meze nekladou 😉
Na přípravu své varianty koláčků jsem tedy použila listové těsto a 100% mleté hovězí maso. To jsem samozřejmě před plněním tepelně upravila a pikantně okořenila, aby byly koláčky chuťově co nejlepší. K jejich vytvoření jsem nepotřebovala žádné speciální vybavení kromě plechu na muffiny, který má určitě každá pekařinka doma. Ten stačí pouze vymazat olejem, není třeba žádných dalších papírových formiček. Pokud však plechem na muffiny nedisponujete, můžete použít jakoukoliv zapékací misku anebo upéct jeden velký „pie“ v dortové nebo koláčové formě. Fantazii se přece meze nekladou! 😉
. . .
Kapka krve
Umělá krev není nic jiného než potravinářské barvivo rozpuštěné v neslazeném pudinku. Toho dosáhnete tak, že v troše studené vody rozmícháte kukuřičný nebo bramborový škrob, mírně osolíte, aby nepůsobil nasládle, a nad mírným plamenem zahříváte, aby se za stálého míchání uvařil něco jako pudink. Po vytvoření této mazlavé omáčky obarvíte červenou a černou barvou. S černou buďte více opatrní, je velice sytá, takže opravdu postačí pár kapek.
Pokud chcete mít zálivku také pikantní, určitě ji můžete namixovat s jakoukoli červenou omáčkou nebo dresingem. Pozor si však dávejte na velké kousky koření nebo bylinek, mohly by stírat krvavý efekt 😉
. . .
Mrtvolné prstíky
Jakožto prvotřídní puntičkářka, rozhodla jsem se halloweenský recept dotáhnout k dokonalosti tak, aby byl co nejvíce strašidelný… a myslím, že se povedl. Velkou zásluhu na něm měly zvlášť upečené sušenky ve tvaru nafouklých a useknutých prstů.
Jejich příprava není vůbec složitá a efekt je dokonalý i když se rozhodnete použít je zvlášť třeba jen jako večerní zobání. Pokud si však někdo nabídne… 😉 Můj kamarád policista jich část jako jedlý dárek obdržel v igelitovém pytlíku a vypadal poněkud zděšeně. Stálo to za to!
K jejich přípravě jsem se držela mého oblíbeného receptu na Slané čedarové sušenky, se kterými jsem Vás seznámila v jednom z předchozích příspěvků. Použít však můžete jakékoli slané sušenkové těsto bez výraznějšího zabarvení. K tomu, aby byly sušenky vzhledově opravdu nechutné, nám pomůže opět kapka potravinářského barviva, která s těstem udělá zázraky. Já vsadila na tekutou zelenou od Dr. Oetkera, které stačilo opět pár kapek, aby těsto nabylo šedozelené barvy. Na plechu se tahle nezdravá nádhera promění v ještě efektnější divně šedivou. Jako nehty posloužily oloupané a rozpůlené mandle, no a krev a její výrobu jsem již zmínila dříve. Tu kromě dekorace můžete použít i na připevnění některých upadlých mandliček anebo může dobře posloužit jako lepidlo při výsledném aranžování pokrmu.
. . .
Recept na koláčky Sweeneyho Todda
Ingredience
Koláčky
- 2 balíčky rozváleného listového těsta
- olivový olej na vymazání plechu
- vajíčko na potření
Náplň
- 400 g mletého hovězího masa
- 2 lžíce olivového oleje
- 1 cibule
- 3 stroužky česneku
- trocha vody
- 2 lžičky bramborového škrobu
- sůl
- pepř
- pikantní směs koření a bylinek (já použila směs obsahující z koření především chilli a z bylinek oregano)
- rozpůlené mandle
Postup přípravy receptu
Nejprve je potřeba připravit si masovou směs, kterou budeme koláčky plnit.
Wok nebo jinou vetší silnostěnnou pánev rozpálíme společně s dvěma lžícemi olivového oleje.
Cibuli nakrájíme na jemno a lehce osmažíme. Přidáme na plátky nakrájený česnek a další minutku opečeme. Následně přidáme mleté maso a vše řádně promícháme a osmažíme. Osolíme, okořeníme.
V troše vody rozmícháme škrob a maso jím zahustíme tak, aby vznikla omáčkovitá hustá konzistence, koláčky se tak budou lépe plnit.
Maso finálně dochutíme. Pamatujte, že jak dochutíme maso, tak nám budou chutnat i celkové koláčky. Použít tedy můžeme i různou hotovou omáčku nebo tekuté dochucovadlo, pokud jsme na něj zvyklí 😉
Mezitím, co nám chladne maso, vytvoříme koláčky.
Troubu roztopíme na 180°C a plech důkladně vymažeme.
Z rozváleného těsta vykrojíme větším hrnečkem kola velké tak, aby nám vyplnila celý muffinový košíček. Následně vykrojíme další kolečka, která již mají přesný průměr horní části muffinového košíčku.
Těsto důkladně naskládáme do každé formičky a naplníme masovou směsí, kterou mírně stlačíme.
Pokud chceme své hosty trochu vyděsit, můžeme do masové směsi přidat pár větších kousků mandlí, které v koláčku nečekaně křupnou…
Vše pak překryjeme menším kouskem těsta a koláček tak spojíme. Na závěr potřeme rozšlehaným vajíčkem.
Pro ten správný „creepy efekt“, můžeme seshora koláček rozříznout tak, aby se do něj dal po upečení zabodnout jeden z prstů. Výsledek vypadá dost naturálně 😉
Koláčky pečeme, dokud nejsou seshora krásně zlatavé. Po upečení ihned vytáhneme z plechu a zdobíme, aby se daly jíst ještě teplé.
… Pokud si tedy někdo vezme…
Dobrou halloweenskou chuť Vám přeje…
... S úctou
Váš Sweeney Todd