Co o víkendu? …Běžte k šípku!
K podzimu neodmyslitelně patří krásně červené šípky. Na ně se můžeme vypravit v rámci rodinného výletu nebo jen odpolední procházky. Pokud máte v ruce pletený košík a vaše cesta je prohřátá teplým sluníčkem, zažíváte tu pravou podzimní romantiku.
Já letos sbírání šípků ve velkém zavařovacím množství nezvládla, a tak se v rámci podzimní prevence proti nemocem dopuju alespoň šípkovým čajem… No a výbornou šípkovou marmeládou!
Právě tu jsem zvolila i do svého nového receptu na cukroví ve tvaru šípkových květů. Původně jsem jej chtěla zahrnout až do pekařinkovské prosincové kuchyně. Ale vzhledem k tomu, že je právě teď velké období „kašlíků“, nevidím důvod, proč byste si i Vy neměli sladké cukroví vychutnat už nyní se šálkem šípkového čaje 😉
Ohledně botaniky toho moc neznám, takže o tom, co má šípek společného s růží, resp. o kterou část rostliny se přesně jedná, přenechám raději odborným zdrojům 😉 Sama ale můžu šípek rozhodně doporučit jako nejlepší zdroj vitamínu C a samozřejmě jako prevenci proti chřipce a nejrůznějším druhům nachlazení.
Sama si nejradši dopřávám šípek v podobě čaje. Rozhodně se ale snažím vyhýbat podezřelé směsi v papírových sáčcích. Pokud tedy nemám doma šípek svůj, dávám přednost jednoduchému sušenému šípku bez dalších přidaných zabarvených drtí 😉
No ale jak jsem již zmiňovala – sehnat můžete i výbornou šípkovou marmeládu, sirup, víno... no a kdo nevyzkoušel šípkovou omáčku ke zvěřině, měl by to urychleně napravit!
. . .
Koláčky nemusíte konzultovat jen s Růženkou!
Základ koláčků je křehké těsto na cukroví, které, pokud doma nemáte zrovna marmeládu šípkovou, můžete doplnit o jakoukoli svěží ovocnou chuť. Sama si je dokážu představit s rybízovou, višňovou nebo jinou kyselejší marmeládou, která máslové těsto odlehčí a dodá mu tu správnou šťávu!
Při vytváření receptu jsem ani já skleničkou domácí marmelády ze šípků nedisponovala, takže jsem se rozhodla pro vytvoření vlastní šípkové náplně. Ta s pomocí kvalitní sušené šípkové směsi a ručního mixéru byla hotová hračka!
. . .
Cukroví k čajovému dýchánku i na vánoční tabuli
Koláčky jsou koncipované tak, že je můžete upéct v jakoukoli roční dobu – právě podle jejich náplně. Jinak jsou totiž chuťově neutrální a hlavně se neroztékají, takže i v případě, že máte v bytě trochu tepleji, nemusíte je ukrývat do ledničky 😉
Já jsem se v rámci podzimu uchýlila k šípkové variantě. O Vánocích je budu připravovat s voňavou a kořeněnou ovocnou směsí.. no a na léto bych si je představila třeba s marmeládou ze svěžího pomeranče!
. . .
Žádná velká věda!
Cukroví není nijak finančně, časově ani pekařsky náročné. Navíc, pokud si náplň nevyrábíte sami, vše je připraveno za chvilku. Po vytažení koláčků z trouby stačí jen chvilku počkat nebo je šoupnout na balkon do úplného vychladnutí a můžete rovnou plnit. Čím máte hustější marmeládu, tím dřív také na koláčcích zaschne a můžete je naskládat do krabičky klidně i přes sebe. A je to! 🙂
Recept
Ingredience
Těsto
- 250 g hladké pšeničné mouky
- 90 g mletého cukru
- 50 g mletých mandlí
- 150 g změklého másla
- 2 žloutky
Náplň
- 3/4 hrsti sušeného oplodí šípku (zbaveného semen) např. z edice
- hrst a půl sušených rozinek
- lžíce krystalového cukru
- 1/4 lžičky kyseliny citronové
Postup přípravy receptu
Začneme náplní
Pokud plánujete vařit i náplň, určitě se nejdříve pusťte do ní. Všeho všudy postačí, když do kastrůlku s horkou vodou (asi 1,5 – 2 dcl) přidáte malou hrst šípků. Ty povařte asi pět minut na mírném plameni, následně odstavte a přidejte rozinky. Nechte louhovat tak dlouho, kolik máte času – klidně i dvě hodiny 🙂
Hurá na cukroví
Hladkou mouku, cukr, mandle promícháme, aby se vše hezky propojilo. Následně přidáme na kostičky nakrájené změklé máslo a žloutky. Vypracujeme vláčné koláčové těsto – buď rukama nebo kuchyňským robotem 🙂
Zabalíme do potravinářské folie a necháme odpočinout v lednici cca hodinu.
Po vyjmutí z lednice si připravíme velký plech vyložený pečicím papírem a troubu vyhřejeme na 180 °C.
Z těsta vytvoříme malé kuličky (cca o průměru 1,5 cm) a ty skládáme s mírnými rozestupy na plech. Následně je stlačíme, aby utvořily kopeček. Do něj nejlépe pomocí plastového víčka od PET láhve protlačíme důlek téměř až na plech, aby naspodu kopečku zbyla jen tenká vrstva. Pokud by nebyl důlek dostatečný, při pečení se koláček nafoukne a pro náplň nezbude moc místa 😉 Jakmile kopeček stlačíme, těsto na okrajích praskne a vytvoří se koláčky ve tvaru šípkových květů. Ty pečeme ve vyhřáté troubě, dokud mírně nezrůžoví (asi 10 – 15 min).
Množství koláčků vychází peřsně na dva větší plechy, ale doba pečení se liší – druhý plech se peče vždycky rychleji, tak buďte opatrní! 🙂
Po vyjmutí z trouby necháme cukroví vychladit a mezitím se můžeme vrhnut na náplň.
Zpět k náplni
Ze všeho nejdříve zkontrolujeme konzistenci nasáknutého ovoce, které by nemělo příliš plavat ve vodě. V receptu jsem uvedla množství docela malé, ale i tak se může stát, že budou plody stále ponořené ve zbytkové vodě. Tu proto slijeme a můžeme prozatím uschovat stranou.
Tyčovým mixérem rozmixujeme obsah kastrůlku do konzistence džemu. Pokud nám v náplni zbudou nějaké kousky, vůbec nic se neděje, nasáklé ovoce je hodně měkké a připomíná pravý džem 😉 Když se nám naopak směs zdá příliš tuhá, můžeme přilít ještě zbytek uschované šťávy.
Kastrůlek znovu postavíme na sporák, zahřejeme a ochutnáme, jestli nám vyhovuje sladkost. Šípky jsou většinou docela kyselé, takže přidávám lžíci krystalového cukru a trochu kyseliny citronové – jako když vařím marmeládu. To vše necháme na mírném plameni chvíli probublat (samozřejmě za stálého míchání), odstavíme z ohně a necháme vychladnout.
Následně kávovou lžičkou plníme cukroví tak, aby byl důlek zarovnaný s okrajem.
Pokud Vám náplň zbude, můžete ji použít namísto marmelády, výborná je také v jogurtu… a nebo ji mlsejte jen tak 😉
Koláčky servírujeme nejlépe s horkým šípkovým čajem a samozřejmě s úsměvem princezny!
Dobrou chuť přeje
Vaše Šípková Pekařinka