Chutě dětství
Možná se vám bude zprvu zdát název tohoto cheesecaku trochu infantilní, ale vězte, že až poprvé ochutnáte bohatou vrstvu nadýchaného krému, bude se vám chtít šišlat také… 🙂
Recept na koláč vznikl z poměrně starého receptu od mojí maminky, kdy tento dezert připravovala jako klasickou nedělní buchtu na plech. Jako dítě jsem milovala sladkou vanilkovou náplň v kombinaci s křehkým listovým těstem. Co mi však trochu vadilo, byla jeho forma, kdy náplň rozprostřená na velké prostranství plechu pozbývá svojí bohatosti a kraje tohoto dezertu jsou poněkud sušší. Proto jsem se (jako vždy) rozhodla recept malinko vytunit, no a výsledkem se stal koláč, který splňuje veškeré atributy pečeného cheesecaku, avšak chutí připomíná tradičního českého Pribináčka, kterého (troufám si říci) všichni milujeme.
Jednoduchá příprava
Koláč se svým postupem přípravy určitě řadí k těm nejjednodušším vůbec. Skládá se z korpusu, které tvoří listové těsto, náplně (převážně směs mléčných výrobků) a sněhové čepice, tvořené dvěma bílky.
Navíc když jsem po jeho upečení myla nádobí, zjistila jsem, že vše, co bylo při pečení zašpiněno, se sestávalo pouze z koláčové formy, malého struhadla, hrníčku, dvou misek a metliček do ručního šlehače. Nic co by nepojal jeden standardní dřez 🙂
Takže pokud čekáte návštěvu (nejlépe i s dětmi), kterou chcete pohostit něčím lehkým a nadýchaným, a neradi byste u plotny trávili mládí, skočte vykoupit mlékárnu a hurá do toho!
Recept
Ingredience
Korpus
- 1 rulička malého listového těsta
Náplň
- 1 vanička polotučného tvarohu
- 100 g dětské tvarohové Lučiny
- 4 lžíce bílého jogurtu
- 130 g cukru krupice
- 3 lžičky vanilkového extraktu
- 2 lžičky rumu
- 2 žloutky
- 150 ml mléka
- 25 g bramborového nebo kukuřičného škrobu
- citronová kůra
Horní vrstva
- 2 bílky
- pár zrnek soli
- 3 polévkové lžíce cukru krupice
Postup přípravy
Korpus
Příprava koláče je velice rychlá a jednoduchá, takže si rovnou můžeme předehřát troubu na 180 °C.
Koláčovou formu vyložíme pečícím papírem a těstem, které pěkně přitlačíme ke všem okrajům. Přebývající těsto odřežeme a dáme pryč (klidně jej použijte do jiného receptu nebo z něj vytvořte křupavé tyčinky na plechu).
Náplň
Vajíčka rozklepneme a opatrně oddělíme bílky od žloutků. Bílky necháme v menší misce, ve které je budeme později šlehat. Žloutky dáme do velké mísy a rovnou k nim přidáme tvaroh, Lučinu, jogurt, cukr, vanilku a citronovou kůru. V hrníčku vidličkou rozšleháme mléko se škrobem, jako když tvoříme základ na pudink, a přidáme k surovinám. Ručním šlehačem všechny ingredience vyšleháme, aby nám vznikla řidší náplň plná bublinek. Její konzistence trochu připomíná hustší palačinkové těsto.
Náplň rovnou nalijeme na těsto a dáme do trouby zapéct cca 40 minut, dokud nebude náplň tuhá a okraje těsta upečené.
Horní vrstva
Jakmile se nám blíží konec pečení, je vhodná chvíle připravit poslední vrstvu, takže k bílkům v misce přisypeme pár zrnek soli a přidáme tři lžíce cukru krupice. Můžeme též přidat malinko citronové kůry (záleží podle chuti). Šleháme do hustého sněhu. Jakmile koláč vytáhneme z trouby, sníh na něj rovnoměrně navrstvíme a dáme zpátky do trouby. Teď je dobré teplotu snížit na 150 °C, aby se sníh propékal pomaleji. Toto druhé pečení může trvat přibližně stejně dlouhou dobu, orientujeme se podle barvy sněhu, která by měla být světle hnědá. Pokud do koláče zapíchneme špejli, sníh by se na ni neměl lepit. Nesmíte ji však zabořit moc hluboko, aby vás nespletla tvarohová náplň, protože ta se i po upečení lepit určitě bude 🙂
Hotový koláč necháme pořádně vychladit. Nic se nestane, pokud jej uložíme i na pár hodin do ledničky, bude se nám pak lépe krájet a při servírování bude vypadat jako zákusek z cukrárny.
Dobrou a nadýchanou chuť Vám přeje Vaše
Pekařinka
Vypadá to moc moc pěkně!!!!! I komentář, postup tvoření i fotky jsou bezva…asi to budu muset vyzkoušet 🙂
Těším se na další receptíky. Myslím, že v „šuplíku“ jich máš dost.
Zdraví teta Iva
Děkujeme! Určitě vyzkoušejte 😉 Přejeme hodně štěstí v pečení!
Pekařinka.cz