Jarní vlaštovky v kuchyni
Neuvěřitelně se těším na jaro! A vím, že vždycky, když v kalendáři uvidím svátek Hromnic, můžu se pomaličku ale jistě spoléhat na prodlužování dne. S ním jsou spojovány také tradiční oslavy a samozřejmě pokrmy! Jeden z nich vám dnes představím – sladký ovocný chlebík s názvem Barmbrack. 🙂
Nejprve uvaříme silný černý čaj s whisky, do kterého budeme nakládat ovoce! Těšíte se? 🙂
. . .
Tradiční sladký chléb
Slavnostní chléb Barmbrack, v Irsku také někdy nazývaný jako Bairín Breac, nesmí chybět na stole při každém větším svátku spojeném s ročním obdobím, přírodou, bohy a tak vůbec. 🙂
Na rozdíl od „obyčejných“ chlebů se jedná spíše o symbolickou pochoutku. Pro člověka naší doby, pokud přímo neslaví u severského stolu, může chlebík znamenat lehkou snídani nebo svačinku, která se svou sladkou chutí a kořeněností hodí do stále zimních dnů.
Barmbrack bychom měli jíst buď jen tak pocukrovaný nebo s trochou ovocné marmelády a šálkem černého čaje. Já na chleba přidávám domácí džem nebo lesní med a pokud mám čas, moc ráda si plátek opeču i v topinkovači! 😉
Chléb Barmbrack hrál velkou roli také při jiných velkých svátcích. Např. při oslavách Samheinu (něco jako dnešní Halloween) se do chleba vkládaly nejrůznější symbolické předměty.
. . .
Hromnice – o dobrotu více!
Předvečer svátku Hromnic je totiž odjakživa spojován s prvním vyhlížením jara. Ne nadarmo se říká: „Na Hromnice o hodinu více.“ Přichází totiž prodlužování denního světla, což si lidé odedávna nemohli nechat ujít! Věděli to staří Slované i vzdálenější Keltové, kteří slavili velký svátek zvaný Imbolc (někdy též Imbolg). Ten spojovali s rozením jehňat jakožto první závan jarních dnů.
Na slavnostním stole se svíčkami a pletenými kříži tedy nesměla chybět i pořádná krmě v podobě rozmačkaných brambor se zelím a mlékem, zelenina, medovina a samozřejmě něco sladkého právě v podobě chleba se sušeným ovocem.
Recept
Recept pochází (jak jinak než) z irského blogu. Já jsem jej pouze malinko vylepšila celozrnnou moukou a trochou medu namísto cukru.
Formu používám klasickou chlebovou do trouby (31×12 cm) nebo je možné chleba připravit i upéct v domácí pekárně na nekynutý proces.
Ovoce by mělo být dostatečně dlouho naloženo v čaji (minimálně 2 hodiny), takže počítejte s nějakým tím časem přípravy navíc!
Ingredience
- 200 ml černého čaje (může být klidně i aromatizovaný)
- 40 ml whisky (1 velký panák)
- 200 g sušených hrozinek, brusinek nebo třeba i višní
- 160 g hladké pšeničné mouky
- 100 g celozrnné pšeničné mouky
- 2 lžičky kypřícího prášku
- trocha soli
- 1 lžička drceného koření (skořice, zázvor, muškátový oříšek, popř. hřebíček a pepř)
- kůra z 1/2 citronu
- 80 g třtinového cukru
- 30 g lesního medu
- 1 vajíčko
- 50 g rozpuštěného másla
Postup přípravy receptu
Do misky s uvařeným černým čajem a whisky vložíme sušené ovoce a necháme minimálně 2 hodiny odstát.
Troubu rozehřejeme na 170 °C a formu na chleba vyložíme pečicím papírem.
Z ovoce slijeme přebytečnou tekutinu, kterou si ale necháme v záloze podle hustoty vypracovaného těsta.
Mouky prosejeme a smícháme s kypřícím práškem, solí, kořením a citronovou kůrou.
Přidáme ostatní ingredience, namočené rozinky a nakonec vmícháme máslo.
Pokud je hmota hodně tuhá, můžeme přidat ještě trochu zbylého čaje. Konzistence těsta by měla být hodně lepivá, ale zároveň ne řídká – něco jako, když pečeme základ na cupcakes.
Těsto rovnoměrně rozprostřeme do chlebové formy, vložíme do trouby a pečeme na 170 °C cca 50 minut, dokud není chlebík na povrchu zlatavý a vevnitř propečený,
Po upečení vyklopíme z formy a necháme vychladnout.
Krájíme na plátky, které můžeme buď jen pocukrovat nebo namazat pomerančovou marmeládou.
Podáváme s horkým čajem.
Krásný brzký začátek jara přeje
Pekařinka